Przeciwciała w ciąży a potwierdzony wynik grupy krwi

 

Uwaga, post jest ważny dla wszystkich, którzy mieli kontakt z obcą krwią np. są lub byli w ciąży lub mieli przetoczenie krwi.

 

 

przeciwciaław ciązy
 
W takich sytuacjach organizm człowieka może wytwarzać przeciwciała.
Jeśli (tak jak na mojej ilustracji) człowiek z anty-c dostanie krew z tym “c” to będzie ją niszczyć. Zatem osoba, która ma wykryte przeciwciała np w ciąży musi mieć zazwyczaj dobieraną specjalną krew. Informacje o tym są zapisane na wyniku grupy krwi. Jeśli masz taki wynik zawsze zabieraj go ze sobą idąc do szpitala. Poinformuj rodzinę, gdzie mogą znaleźć taki wynik. Konieczne powiedz o tym lekarzowi. Mów, mów i jeszcze raz mów, że musisz mieć dobieraną “specjalną” krew.
 
Przeciwciała raz wykryte mogą zanikać tzn. są na bardzo niskim poziomie, niewykrywalnym rutynowymi metodami w laboratorium. Ale Twój organizm na zawsze zapamiętał, że nie lubi określonej literki. Ta literka w moim serologicznym slangu nazywana jest antygenem.
Tak na marginesie obecnie znamy kilkaset antygenów. O antygenach grup krwi możesz przeczytać tutaj.

Jeśli jesteś w ciąży i właśnie wykryto u Ciebie przeciwciała do krwinek czerwonych. Przy kolejnych badaniach przeciwciał powiedz, że chcesz otrzymać potwierdzony wynik grupy krwi. Taki wynik przyczep do karty ciąży. Wynik zachowaj na resztę życia. Nie posługuj się wynikiem czy krew kartą, na którym jest napisane brak przeciwciał.

Papierowy wynik grupy jest wydawany w dwóch kopiach jeden dla lekarza zlecającego, a drugi z dopiskiem “dla pacjenta” . Dopilnuj zatem, aby otrzymać swoją kopię wyniku.
Jeśli jesteś lekarzem i czytasz ten post przekaż swoim pacjentom/pacjentkom te informacje. Pytaj czy osoba, którą przyjmujesz nie na ze sobą wyniku grupy krwi. To może uratować życie naszym pacjentom, a Tobie i mnie oszczędzić poważnych kłopotów.
 
Na koniec mam prośbę do Was jako zestresowana matka – diagnosta laboratoryjny, przekaż to info dalej. Jako serolog najbardziej boję się, że nie wykryje przeciwciał i pacjent dostanie “złą” krew.
 
Ważne artykuły:
 
 
Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *