Kosmiczna serologia czyli czynnik Rh i jego koledzy

W tym artykule opowiem Wam o tym czym zajmuję się od wielu lat, czyli o serologii grup krwi. W tekście zajdziesz odpowiedź na takie pytania jak co to jest grupa krwi, jak dużo jest znanych grup krwi, co to jest czynnik Rh D?

Nie wiem czy lubicie film/serial Star Trek, ale ja bardzo. Dla tych, co nie oglądali, kilka słów wprowadzenia. Akcja dzieje się w przyszłości. Film opowiada o przygodach załogi statku badawczego USS Enterprise. Załogę stanowią nie tylko ludzie a także przedstawiciele różnych kosmicznych ras.

Zatem moją historię pt. „Kosmiczna serologia” czas zacząć. Statek kosmiczny o nazwie Erytrocyt porusza się nieustannie w „przestrzeni kosmicznej” naszych naczyń krwionośnych. Jest okrągły, czerwony a jego zadaniem jest transport tlenu. Jego załogę stanowią kosmici, czyli antygeny. Kosmici pochodzą z różnych planet, zwanych układami grupowymi. Kosmici pochodzący z jednej planety zamieszkują jeden pokój na statku. Ta kabina jest ich nośnikiem. Pokoje w zależności od ilości mieszkańców są większe lub mniejsze. Oczywiście wszystkie albo prawie wszystkie maja okna, przez które wyglądają nasi kosmici. Dzięki temu przelatujące nieopodal statku sondy (przeciwciała) mogą ich zobaczyć. W przewodniku Autostopem przez galaktykę przeczytać można na bieżąco aktualizowane informacje o załogantach-kosmitach – o ich zwyczajach, kulturze, języku, chorobach. Zbierają je autorzy przewodnika (w rzeczywistości naukowcy z Międzynarodowego Towarzystwa Przetaczania Krwi).

Do dziś poznano 345 rodzajów kosmitów (antygenów) i 43 planet (układów grupowych).

Statkiem kosmicznym Erytrocyt podróżują jednak także kosmici, pochodzący z niepoznanych jeszcze planet. Mimo, że nie wiemy zbyt wiele o tych kosmitach, są oni przydatni na statku, dlatego dostali swoje własne dwie kabiny zwane seriami.

Pierwszą kabinę – serię 900 – zamieszkują kosmici, którzy są bardzo rozpowszechnieni w kosmosie, występują na 99,9 % statków kosmicznych. Mówimy o nich, że są to antygeny o wysokiej częstości występowania, gdyż na swoich krwinkach ma je ponad 90% wszystkich ludzi.

Druga kabinę – serię 700 – zamieszkują bardzo rzadko spotykani kosmici. Na większości statków (krwinek czerwonych) ta kabina jest pusta. Antygeny te – o niskiej częstości występowania – ma mniej niż 1% ludzi.

Ale wracając do znanym nam planet – każda z nich ma swoja nazwę i numer. Liczba mieszkańców jest różna – tylko 1, kilku, kilkunastu lub kilkadziesiąt. Można w uproszeniu powiedzieć, że mieszkańcy niektórych planet, np. Rh albo Kell, występują w dwóch rozmiarach – małym i dużym. Napotykając tych mieszkańców napotkamy ich zwykle podróżujących w parach, ale w różnych konfiguracjach rozmiarowych – mały+mały, mały+duży oraz duży+duży. Na tych planetach zdarzają się konflikty pomiędzy osobnikami w parach, co powoduje, że zaczynają podróżować oddzielnie. Jest to jednak bardzo rzadko spotykana sytuacja. Niektórzy kosmici, np. kosmita-czynnik Rh D z planety Rh a także K z Kell, to prawdziwi celebryci. Lubią być rozpoznawani przez nasze przeciwciała.

Mam nadzieję, że poniższy tabelka z przewodnika przybliży Wam nieco niektóre kosmiczne nazwy planet i ich mieszkańców.

 

Chcesz poznać bliżej mieszkańców różnych planet zapraszam do lektury : 

układ ABO

układ Rh

układ MNS

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *