Co to jest konflikt serologiczny?

W tym artykule opisuję czym jest konflikt serologiczny.

Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, gdy kobieta będąc  w ciąży produkuje przeciwciała, które niszczą krwinki jej dziecka.

Na początek kilka słów przypomnienia. W organizmie każdego człowieka we krwi krążą nieustannie Statki Kosmiczne -Erytrocyty. Statki mają wielu członków załogi, nazywanych antygenami. Członkowie załogi-kosmici pochodzą z różnych planet, mają różne nazwy. U każdego człowieka skład załogi jest trochę inny. Wszystkie Erytrocyty w jednym organizmie mają taką samą załogę. Nasz organizm jest pilnowany przez dobrze wyszkolone wojsko. Limfocyty B – jednostka specjalna odpowiedzialne za produkcję specjalnych sond (przeciwciał). Przeciwciała mają za zadanie wyszukanie i połączenie się z obcymi kosmitami. Wszyscy obcy do których przyłączą się przeciwciała są uznani za wrogów, których należy usunąć.

Poniżej opisuje przykład najczęściej występującego konfliktu dotyczy on kobiet Rh- / Rh ujemnych.

Jeśli jesteś RhD-/Rh- , a ojciec Twojego dziecka RhD+, może się tak zdarzyć, że Twoje dziecko będzie po tatusiu otrzyma D (czyli będzie RhD +). W czasie ciąży jego statki kosmiczne Erytrocyty, które maja na swoim pokładzie kosmitę D, dostaną się do twojego organizmu. Twoi żołnierze- Limfocyty B nigdy wcześniej nie słyszeli o kosmicie o imieniu D. Początkowo będą mu się przyglądać. Trzeba powiedzieć, że kosmita D to prawdziwy celebryta, wcale się nie ukrywa, lubi być podziwiany, chętnie krzyczy, puszcza oczko do limfocytów B. Takie zachowanie może się wydać dziwne a nawet niebezpieczne. Jeśli twoje wojsko uzna D za wroga zacznie produkować skierowane do antygenu D sondy-przeciwciała. Taka sytuacje nazywamy konfliktem serologicznym.

 

Najpierw Twoje limfocyty produkują przeciwciała klasy IgM. IgM nie przechodzą przez łożysko, więc nie są groźne dla dziecka. W miarę jak dziecko rośnie do Twojego organizmu przechodzi coraz więcej Erytrocytów z kosmitą D na pokładzie. Twoje wojsko przegrupowuje się, zaczyna wysyłać na wojnę limfocyty, które produkują przeciwciała klasy IgG. IgG zaczynają przechodzić przez łożysko do dziecka, tam przyłączają się do jego Erytrocytów. Przypominam, że wszystkie statki – Erytrocyty, do których przyłączyły się przeciwciała otrzymują status „Do usunięcia” . Organizm dziecka usuwa zatem zaznaczone Erytrocyty. Powoduje, że w jego organizmie zaczyna ich brakować. Twoje dziecko ma anemię, czyli małą ilość erytrocytów. Skutkiem tego jest niedotlenienie tkanek, zwłaszcza mózgu. (Przypominam erytrocyty transportują tlen). Organizm Twojego dziecka stara się ratować, m. i n . zwiększając produkcję erytrocytów, przyspieszają przepływ krwi przez mózg. Prędkość przepływu krwi przez tętnicę w mózgu (tzw. MoM), mierzona podczas USG, pozwala na określenie jak dużą anemię ma dziecko. Jeśli MoM jest powyżej 1,5 przetacza się dziecku krew. Zabieg ten nazywamy transfuzją dopłodową. Może się zdarzyć, że w czasie ciąży, nawet kilka razy trzeba będzie przetaczać krew Twojemu dziecku. Niestety nie da się usunąć przeciwciał z Twojego organizmu ani z organizmu dziecka. Jedynym sposobem leczenia anemii u Twojego dziecka w tym przypadku są transfuzję.

Podsumowując:

Do konfliktu serologicznego dochodzi w ciąży. Kobieta wytwarza przeciwciała do antygenu lub antygenów obecnych na krwinkach dziecka.  Przechodzą one do krążenia dziecka i niszczą jego krwinki. Nierozpoznany i nieleczony konflikt może doprowadzić do ciężkich powikłań,  a nawet do śmierci dziecka w czasie ciąży lub po porodzie. W następnym artykule możesz przeczytać o diagnostyce konfliktu serologicznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *