Mdłości w ciąży – 3 mity, w które wierzyłam.

Kto z was widząc młoda kobietę, która biegnie szybko do toalety, pomyślał: „Acha, pewnie będzie miała dzidziusia”. Poranne mdłości  są przez wielu uważane za pierwszy objaw ciąży. Nie wszystko, jednak co mówią o tej przypadłości ciężarnych jest prawdą. Przekonałam się zresztą o tym na własnej skórze.

Oto trzy najpopularniejsze mity dotyczące mdłości w ciąży.

  1. Jeśli masz mdłości w ciąży to znaczy, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Takie zdanie słyszy wiele kobiet, na początku ciąży. Ja tez. Mdłości są spowodowane najprawdopodobniej hormonami wydzielanymi w czasie ciąży. Za głównego winowajcę uważa się gonadotropinę kosmówkową (HCG). Prawidłowy wzrost HCG warunkuje właściwy przebieg ciąży. (Poziom tego hormonu w moczu lub we krwi, a dokładniej jednej z jego cząsteczek tzw. podjednostki β (czyt. beta) bada się w teście ciążowym.) Jednak wiele kobiet z wysokimi poziomami β-HCG wcale nie ma mdłości. A ich ciąże przebiegają prawidłowo. Powiem więcej spośród moich trzech koleżanek, które nie miały problemów w ciąży, tylko ja miałam mdłości. Kiedy byłam w szkole rodzenia okazało się, że tylko połowa obecnych tam kobiet miała poranne mdłości.

Więc nie masz mdłości, to świetnie. Jeśli czujesz się dobrze, wszystkie badania masz w normie, nie martw się i ciesz się ciążą.

  1. Mdłości występują tylko o poranku

To niestety kolejny mit, w który zresztą wierzyłam, dopóki nie zaszłam w ciążę. Okazało się, że jest mi niedobrze przez cały dzień. Od rana do wieczora, a nawet kiedy obudziłam się w nocy. Pomagało mi wtedy zjedzenie kawałka suchego pieczywa lub chrupki kukurydziane dla dzieci.

  1. Mdłości są tylko na początku ciąży.

W moim przypadku mdłości trwały do 18 tygodnia, czyli mniej więcej do połowy ciąży. Znam również kobiety, które mają mdłości w pierwszym i ostatnim trymestrze. U niektórych ciężarnych, na szczęście rzadziej, mdłości trwają przez całą ciążę. Moja koleżanka miała mdłości tylko przez 3 dni. Szczęściara co.

 

Dla mnie mdłości były najbardziej uciążliwym objawem ciąży. Czasem było mi tak bardzo niedobrze, nigdzie nie wychodziłam, cały dzień leżałam w łóżku.

A jak było u Was? Czy miałyście mdłości w ciąży? Długo trwały?

Polecane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *