dodano: 21.09.2021 w kategorii: Badania laboratoryjne

Badanie moczu w ciąży

Zmiany w organizmie kobiety ciężarnej sprzyjają zapaleniu pęcherza moczowego. Jego objawy to pieczenie, szczypanie , ból przy siusianiu, a także parcie ne pęcherz. Z mojego doświadczenia –  w pierwszym trymestrze biegałam na siusiu kilkanaście razy w ciągu doby. A nie miałam problemów  “bakteriologicznych”.

Oto garść rad od mamy – diagnosty laboratoryjnego jak uniknąć błędów przy pobieraniu moczu do badań laboratoryjnych.

Z doświadczenia wiem, że bardzo wiele z was robi to źle. Myślicie sobie… Wezmę pojemnik do WC, złapię „ten mocz ze środkowego strumienia” (cokolwiek to znaczy) – i już sprawa załatwiona.
Niestety wyniki , które otrzymuję w labie nie są jednoznaczne, i wtedy zaczynają się problemy.

Oto zasady jak prawidłowo oddać mocz na badanie, zarówno na badanie ogólne moczu jak i na posiew moczu. W ciąży, jak i nie w ciąży. Jednak w ciąży czy u dziecka  każdy zafałszowany wynik (czyli obecność bakterii w moczu), wynikająca z błędu pobrania materiału, może prowadzić do niepotrzebnej antybiotykoterapii.

Jak zatem pobrać mocz do badania?

  1. Dobra, do rzeczy – oto zasady: Do badania pobieramy mocz poranny, powstrzymujemy się od aktywności seksualnej min 24h.
  2. Do badania ogólnego moczu, pobieramy mocz poranny  (jeżeli wstajecie w nocy do WC to poranny mocz to ten, który oddajecie już rano po tym ostatecznym przebudzeniu, minimum po 2 godz przerwie od oddawaniu moczu.).
  3. Siku nie róbcie w WC.
  4. Weźcie nowy, najlepiej zakupiony w aptece czysty – jałowy pojemnik na mocz (na posiew to KONIECZNIE jałowy) pod prysznic lub do łazienki.Umyjcie dokładnie dłonie
  5. Podmyjcie się. Nie podcierajcie się ręcznikiem.
  6. Kucając i rozchylając wargi sromowe mniejsze zacznijcie robić siusiu.
  7. Po chwili złapcie mocz do pojemnika, wypełnijcie go 1/2 do 2/3 objętości, podpiszcie.
  8. Zakręćcie pojemnik, podpiszcie, umyjcie się normalnie.

Czy macie jeszcze jakieś pytanie? Ja tak pobierałam mocz będąc w ciąży. Nigdy ie brałam antybiotyku na ZUM (zapalenie układu moczowego).badanie moczu w ciązy