Jak powstaje konflikt serologiczny?

W tym poście przedstawiam “obrazkowo” mechanizm powstawania konfliktu serologicznego.

Zacznijmy od tego, że na krwinkach czerwonych są różne antygeny. O obecności konkretnych antygenów decydują geny, które dziedziczymy po rodzicach.(co to jest antygen przeczytasz tutaj, z antygenami krwinek czerwonych możesz zapoznać się tutaj).

 

Jeśli jesteś w ciąży Twoje dziecko ma na krwinkach antygeny  odziedziczone po Tobie jak i po tacie. Dlatego też krwinki mają inne antygeny niż Twoje, zaznaczyłam to kolorem granatowym.

 

 

Podczas ciąży, nawet tej przebiegającej bez problemów, krwinki dziecka przechodzą do krążenia matki.

 

 

 

 

 

Układ odpornościowy kobiety rozpoznaje krwinki dziecka jako obce. Limfocyty B zaczynają produkować przeciwciała.

 

 

 

Przeciwciała przechodzą od matki do dziecka i niszczą jego krwinki.

 

 

 

 

 

Dziecko ma anemię, czyli za mało krwinek czerwonych. Krwinki czerwone przenoszą tlen. Kiedy jest ich za mało, komórki dziecka nie dostają wystarczającej ilości tlenu. Co źle wpływa na jego rozwój. U dziecka występują objawy choroby hemolitycznej płodu/noworodka (o tej chorobie przeczytasz tutaj)

 

 

 

 

Obecnie znamy około 400 antygenów, każdy z nich może być przyczyną konfliktu. Dlatego też,nie ważne czy jesteś Rh- czy Rh+ koniecznie sprawdź na początku ciąży około 10-12 tydz. wykonaj odczyn Coombsa, badanie które pozwoli sprawdzić czy masz przeciwciała do krwinek czerwonych. Diagnostykę konfliktu serologicznego opisałam tutaj.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz skąd się bierze konflikt serologiczny. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące konfliktu serologicznego, skontaktuj się ze mną za pomocą formularza kontaktowego w zakładce kontakt lub napisz na adres mamaibadania.pl@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *