Badanie moczu
Przygotowanie do badania ogólnego moczu
Badanie ogólne moczu należy do jednych z najczęściej wykonywanych prywatnie badań laboratoryjnych.
Jednak, aby otrzymany wynik badania moczu był wiarygodny, istotne jest prawidłowe przygotowanie do badania i pobranie moczu.
Punkt pierwszy: kup w aptece lub punkcie pobrań odpowiedni pojemnik na mocz, a najlepiej dwa.
Koszt takie pojemniczka to kilka złotych.
Mocz należy pobierać i dostarczać do laboratorium jedynie w gotowych, przeznaczonych do tego pojemnikach. Niestety inne pojemniki (także te umyte) typu dziecięce nocniki oraz słoiczki po przecierze pomidorowym czy zupce dla dzieci się nie nadają!!! Dlaczego? Przeczytaj tekst poniżej.
Słoiki po przetworach nawet te umyte i wyparzone mogą zawierać niewielkie ilości cukru, czy białka co może znacząco zawałszować wynik. Testy które używamy w laboratorium do badania moczu są czułe i wykrywają już niewielkie ilości cukru czy białka. Jeżeli oddasz do badania mocz pobrany w takim pojemniku, jest znaczne prawdopodobieństwo, iż uzyskasz fałszywie dodatni wynik na obecność glukozy w moczu. Obecność glukozy w moczu zazwyczaj sugeruje że pacjent choruje na cukrzycę. Natomiast obecność białka w moczu może oznaczać problemy z nerkami. Więc jeśli chcesz uniknąć stresu i dodatkowych badań koniecznie kup odpowiedni pojemnik.
Wiem że niektórzy rodzice pobierają mocz od dziecka w nocnik a potem przelewają do zakupionych wcześniej pojemników na mocz. To również nie jest dobry sposób na pobranie moczu. Jeżeli nie wyparzysz odpowiednio nocnika, w późniejszym wyniku badań, okaże się, że próbka moczu zawiera bakterie. Oczywiście będą to bakterie ze nocnika, a nie pochodzące z układu moczowego dziecka, jednakże badanie ogólne moczu pozwala stwierdzić jedynie obecność bakterii, ale już nie ich pochodzenie. Na podstawie takiego wyniku lekarz może stwierdzić że dziecko ma zapalenie układu moczowego i przepisać zupełnie niepotrzebnie antybiotyk. Prawdziwa przyczyna złego stanu dziecka może być dalej nierozpoznana.
Punkt drugi: dokładnie umyj okolice narządów moczowo-płciowych.
W ten sposób redukujesz ilość bakterii z Twojej skóry, które później razem z Twoją próbką moczu znajdą się w pojemniku.
Punkt trzeci: oddaj mocz do pojemnika.
Do pojemnika oddajemy mocz z tak zwanego “środkowego strumienia”, co oznacza, że siusiamy najpierw do toalety , po opróżnieniu około połowy pęcherza siusiamy do pojemnika. Po oddaniu moczu zamknij pojemnik. Najlepiej jeśli przyniesiesz do badania mocz z pierwszej porannej mikcji (mikcja – oddawanie moczu), czyli zaraz po wstaniu z łóżka.
Uwaga:
Mocz z początkowego strumienia, czyli gdy w momencie rozpoczynania oddawania moczu od razu napełniacie pojemnik, jest materiałem niediagnostycznym, to znaczy, że wynik badania takiej próbki nie będzie wiarygodny.
Panie powinny pamiętać, że nie powinny oddawać moczu do badania na 3dni przed i 3 dni po menstruacji.
Nie powinno się także oddawać moczu do badania tuż po stosunku płciowym, gdyż wtedy nasza próbka będzie zawierała plemniki.
Punkt czwarty: Podpisz pojemnik swoim imieniem i nazwiskiem.
Możesz podpisać markerem, ale tylko wtedy jeśli wiesz że marker jest trwały i wodoodporny. Najlepiej pisać na zewnętrznej stronie wieczka od pojemnika. Dobrym sposobem jest przyklejenie karteczki z danymi do pojemnika taśmą klejącą.
Punkt piąty: dostarcz jak najszybciej próbkę do laboratorium
Ważne jest, aby po przygotowaniu swojej próbki jak najszybciej dostarczyć ją do laboratorium, najlepiej w ciągu 1 godziny od momentu pobrania. Czas ma tu ogromne znaczenie, gdyż wraz z jego upływem następują istotne zmiany w naszej próbce (np. wzrost ilości bakterii).
Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zawieźć swojej próbki w odpowiednim czasie do laboratorium – odłóż badanie na następny dzień. Oszczędzisz w ten sposób pieniądze na ewentualne późniejsze powtórzenie badania.
Punkt szósty: zostaw numer telefonu i poinformuj o suplementach, lekach nieprawidłowych poprzednich wynikach.
Zapamiętaj to bardzo ważne – Jeśli oddajesz próbkę moczu odpłatnie, bez skierowania lekarza koniecznie zostaw numer kontaktowy, może się okazać że osoba wykonująca badania będzie mieć pytania lub uwagi co do próbki.
Poinformuj jeśli ostatnio zażywałeś jakieś suplementy diety, antybiotyki, gdyż może mieć to wpływ na wyniki badań moczu.
Jeśli wykonywałeś w tym lub innym laboratorium badanie moczu a kolejna próbka służy np. kontroli leczenia poinformuj o tym.
Powiązane artykuły :
-
Badanie moczu w ciąży
-
Jak przygotować się do badań laboratoryjnych ?
-
Co to jest potwierdzony wynik grupy krwi ?