Potwierdzony wynik grupy krwi Q&A

Moja pacjentka o której pisałam w poprzednim poście miała wykonany w ciąży potwierdzony wynik grupy krwi. Lekarz napisał na specjalnym druku ile i jakiej krwi potrzebuje. Dzięki temu mogłam od razu przygotowywać krew dla pacjentki, bez ponownego oznaczania pełnej grupy krwi.
 
Poniżej odpowiedzi na Wasze najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wyniku grupy krwi:

 

⇒ Dlaczego trzeba oznaczać grupę krwi 2x ? Czy grupa krwi może się zmienić?

Grupa krwi w układzie ABO i Rh jest uwarunkowana genetycznie już od momentu zapłodnienia. Grupa krwi w tych układach nie zmienia się wraz z wiekiem. Zmiana jest możliwa tylko poprzez przeszczep szpiku, pod warunkiem, że dostaniesz szpik od dawcy o innej grupie krwi niż Ty.
Po porodzie antygeny (czyli te literki A, B) mogą nie być do końca wykształcone (w moim serologicznym slangu – mówimy ze mają słabszą ekspresję). Stąd też wynikają różnice w oznaczeniach grupy krwi po porodzie i w wieku dorosłym. Grupę noworodka bada się też nieco inaczej niż osoby dorosłej.
Natomiast antygen D u noworodka, w przeciwieństwie do A i B jest dobrze wykształcony. Dlatego też konflikt serologiczny w D jest groźniejszy i niż konflikt w grupach głównych.
Niestety przy oznaczeniu grupy krwi zdarzają się pomyłki, najczęściej wynikają z błędnego pobrania krwi.
Przetoczenie krwi niezgodnej grupowo jest groźne. W układzie ABO są naturalne przeciwciała, które natychmiast będą niszczyć obcą krew. Dlatego też wprowadzono obowiązek podwójnego oznaczania grupy krwi, czyli wynik potwierdzony. I tylko na podstawie takiego wyniku lekarz może zamówić krew.
 

Czy za każdym razem muszę robić badanie grupy krwi ? UWAGA Moja odpowiedź dotyczy kobiet BEZ PRZECIWCIAŁ w ciąży:

Jeśli nie masz przeciwciał i zrobiłaś już potwierdzony wynik grupy, nie musisz ponownie oznaczać całej grupy krwi. W następnej ciąży, podczas pierwszej wizyty pokaż ten wynik. Wtedy możesz wykonywać badanie samych przeciwciał.
Nie zapomnij zabrać takiego wyniku idąc do szpitala.
 
Jesteś w ciąży i nie wiesz jak zrobić badanie na potwierdzony wynik grupy. Przeczytasz o tym w tym artykule – Co to jest potwierdzony wynik grupy krwi ?
Jeśli masz wykryte przeciwciała w ciąży koniecznie przeczytaj ten artykuł : Przeciwciała w ciąży a potwierdzony wynik grupy krwi
 
Mam nadzieję że pomogłam. Jeśli masz pytania, pisz śmiało tutaj.
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *