Uzbrojenie naszych żołnierzy

W tym artykule przedstawię niektóre rodzaje broni jakimi dysponują nasi żołnierze.

Pierwszym rodzajem broni są przeciwciała, inaczej zwane immunoglobulinami (skrót Ig).

Można powiedzieć, że  przeciwciała to sondy, których zadaniem jest rozpoznanie i oznaczenie wroga. Każda sonda jest przeznaczona do połączenia innym wrogiem. To bardzo inteligentna broń. Nasz organizm produkuje ich aż 5 rodzajów (klas) takich sond. Wszystkie klasy są produkowane przez limfocyty B. Na moim blogu przeczytacie o dwóch rodzajach sond zwanych IgG i IgM.

Co to jest przeciwciało klasy IgM ?  Mówi się, że IgM przypominają płatek śniegu, lub gwiazdkę. IgM to duża maszyna, może jednocześnie złapać 10 wrogów, nieźle co. Jak się zapewne domyślacie wyprodukowanie takiej maszyny jest kosztowne i trwa długo. IgM są produkowane przez młodych żołnierzy – limfocyty B którzy pierwszy raz są na wojnie.

Przeciwciało klasy IgG jest 5 razy mniejsze niż IgM. Przypomina literę Y i może przyłączyć się maksymalnie do dwóch wrogów. Jego produkcja jest szybsza i tańsza niż dużego IgM. Ponieważ IgG jest mniejsze może przechodzić w czasie ciąży z matki do dziecka przez łożysko, a także do różnych organów. IgG jest produkowane przez limfocyty B, zwane komórkami pamięci.

Przeciwciała produkowane są w dużej ilości. Nie wszystkie łączą się z wrogiem. Część  pozostaje w surowicy w stanie wolnym, gotowa na ponowny atak nieprzyjaciela.

Innym rodzajem broni  jest dopełniacz. To bardzo groźna broń, składa się z wielu elementów . Można powiedzieć, że to wielka machina wojenna, która za pomocą gorącego kwasu niszczy wroga. Jej zadaniem jest zrobienie dziury w komórce wroga oraz ułatwienie ataku naszym żołnierzom. Ale jak to na wojnie bywa, kwas działa nie tylko na wroga, ale też na własnych żołnierzy i niewinnych obywateli. Tak tez dzieje się w przypadku dopełniacza. Jeśli jest go zbyt dużo może niszczyć własne komórki np. krwinki czerwone. Za aktywowanie tej broni odpowiadają m. in. przeciwciała IgM.

Zarówno przeciwciała oraz dopełniacz są wykorzystywane do walki z wrogami, czyli obcymi antygenami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat antygenów krwi zapraszam do lektury następnego artykułu pt “Kosmiczna serologia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *