Układ Rh
W tym artykule opowiem o członkach załogi (antygenach) pochodzących z planety Rh. Jest ich bardzo dużo, dziś znamy ich ponad 50. Najważniejsi z nich nazywają się D, C, c, e, E, Cw. Występują tylko na krwinkach czerwonych, nie ma ich na innych komórkach.
Jak mieszkają kosmici z układu Rh ?
Dla kosmitów pochodzących z planety Rh komfort jest bardzo ważny, dlatego na statku Erytrocyt zajmują bardzo dużą kabinę, czyli nośnik. Pomieszczenie ma wiele okien, zwanych pętlami, przez które widać, wszystko co się dzieje nie tylko na zewnątrz ale i wewnątrz statku. A kosmici, a zwłaszcza D chętnie wyglądają przez te okna. Każda kabina składa się z 4 pokoi. Dwa pomieszczenia zwane RhAG są puste, ale potrzebne ponieważ kosmici z Rh lubią przestrzeń i nie czuliby się dobrze w ciasnym mieszkaniu. Pozostałe dwa pomieszczenia różnią się w zależności od tego czy jesteś RhD ujemny czy Rh D dodatni:
-
-
-
-
-
-
- U osób Rh ujemnych, u których brak jest antygenu D, dwa pozostałe pokoje (o nazwie RhCcEe) są identyczne, i zamieszkują je antygeny C, c, e, E, Cw,
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- U osób RhD dodatnich jeden pokój ( o nazwie RhD) zajmuje antygen D, a drugi pokój jest taki sam jak u osób Rh D ujemnych, czyli RhCcEe.
-
-
-
-
-
Kosmita (antygen) D jest wygodny, w swoim pokoju mieszka sam, lub ze swoim bratem bliźniakiem D. Zależy to wszystko od naszych genów, a określaniem tego zajmuje się genetyka, inaczej biologia molekularna. Oczywiście ma to wpływ na grupę krwi jaką mogą mieć nasze dzieci. Patrz tabelka:
Podsumowując osoby Rh dodatnie mogą mieć dzieci Rh dodatnie i Rh ujemne. Zatem jeśli mama jest Rh ujemna, a tata Rh D dodatni i na dodatek jest genetycznie D/d to istnieje 50% szans, że dziecko będzie Rh ujemne. Wtedy nie ma zagrożenia konfliktem.
Pozostali członkowie załogi z planety Rh czyli C, c, E, e mieszkają razem, każdy ma swojego małego lub dużego brata, z którym mieszka, co przekłada się na wynik czyli fenotyp. W tabelce poniżej umieściłam kilka przykładowych zapisów jakie możecie spotkać na wynikach:
Czy przeciwciała z układu Rh są groźne ?
Przeciwciała do antygenów z układu Rh to: anty-D, anty-C, anty-c, anty-e , anty-E, rzadziej anty-Cw. Przeciwciała powstają na skutek kontaktu obcymi krwinkami podczas ciąży lub transfuzji krwi są to tzw. przeciwciała odpornościowe. Rzadko mogą występować przeciwciała anty-E naturalne, czyli takie które powstają na skutek kontaktu z czynnikami środowiska. Spotyka się je u kobiet ciężarnych, mimo, że krwinki dziecka nie mają antygenu E.
Antygeny z układu Rh są silnymi immmunogenami, czyli łatwo pobudzają limfocyty B do wytwarzania przeciwciał. Można powiedzieć że antygeny z układu Rh, zwłaszcza D uwielbiają być podziwiani, chętnie wyglądają przez okna w kabinie. Przez to limfocyty B szybko są w stanie je zobaczyć i wyprodukować do nich przeciwciała. Badania wskazują, że podanie osobie RhD ujemnej 0,03 ml krwi Rh D dodatniej może spowodować wytworzenie przeciwciał anty-D. Zanim wprowadzono podawanie po porodzie immunoglobuliny anty-D, ponad 20% kobiet Rh ujemnych wytwarzało przeciwciała anty-D.
Przeciwciała z układu Rh są to najczęściej przeciwciała klasy IgG, co oznacza, że przechodzą przez łożysko do dziecka, będą niszczyć krwinki płodu i mogą spowodować ciężką postać choroby hemolitycznej. Dlatego ważne jest u kobiet wykonywanie miana przeciwciał a u dziecka określanie przepływów podczas badania USG.
Zajrzyj też :
Rodzaje antygenu D
Kiedy niezgodność powoduje konflikt serologiczny ?
Co to jest potwierdzony wynik grupy krwi ?
Jeśli masz pytania napisz do mnie ⇒ kontakt