Co to są antygeny grup krwi (antygeny krwinek czerwonych) ?

 

Jeśli nie czytałeś mojego poprzedniego wpisu to koniecznie go przeczytaj. Opisuję w nim Statek Kosmiczny – Erytrocyt i jego pasażerów. Ten artykuł to druga część tej historii.

W tej części historii opowiem jak pasażerowie Statku Erytrocyt stają się pełnoprawnymi kosmicznymi antygenami (zwanymi przez naukowców antygenami grup krwi). Jak pisałam wcześniej Erytrocyt wraz z załogą porusza się w naczyniach krwionośnych i transportuje tlen. Załoga statku jest bardzo liczna. Stanowią ją mieszkańcy różnych planet.

Nasi żołnierze-limfocyty B musza się nauczyć w szkole wyglądu wszystkich pasażerów swoich statków kosmicznych. Nie mogą przecież atakować własnych Erytrocytów.

Zdarza się jednak, że jakiś obcy statek kosmiczny dostanie się do naszych naczyń krwionośnych. Dzieje się tak wskutek przetoczenia krwi, czy podczas ciąży, kiedy niewielka ilość krwinek dziecka dostaje się do organizmu matki.

Obce statki zaczynają krążyć w naszej przestrzeni kosmicznej. Nasi żołnierze bacznie się nim przyglądają. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od Erytrocytów, które dobrze znają. Są czerwone, okrągłe, przenoszą tlen. Mogą mieć jedynie inną załogę, czyli inne antygeny grup krwi. I często tak właśnie jest. Niektórzy z członków załogi obcych Erytrocytów są ciekawscy i chętnie wyglądają przez okna. Chcą poznać nowy wszechświat do którego zostali przeniesieni. Niestety to się często dla nich źle kończy. Szybko zostają dostrzeżeni przez sondy naszego wojska. Ponieważ są obcymi kosmitami, których nasze limfocyty B nie miały okazji poznać w szkole, szybko zostają uznane za wroga. Limfocyty B zaczynają produkować przeciwciała, które maja na celu połączenie się ze wszystkimi obcymi. Kosmita do którego przyłączyła się sonda- przeciwciało będziemy od tej pory nazywany antygenem krwinek czerwonych.

Podsumowując: antygeny grup krwi (antygeny krwinek czerwonych) są to takie cząsteczki zlokalizowane na erytrocycie, do których ludzie produkują przeciwciała.

Wszystkie Erytrocyty do których przyłączyły się przeciwciała są przeznaczone do złomowania. Złomowanie Erytrocytów odbywa się w śledzionie.

Trzeba powiedzieć, że nasze wojsko zapamiętuje na zawsze wygląd obcych kosmitów (antygenów krwinek czerwonych). Jeśli ponownie pojawiają się w naszym organizmie, natychmiast zostaną rozpoznani i szybko oznakowani jako niebezpieczni.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz co to antygen oraz jak produkujemy przeciwciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *