Jak przeżyć test obciążenia glukozą (OGTT) w ciąży ?

ogtt

 

Z zapytań, które od Was otrzymuję, wiem, że duże obawy wzbudza w Was doustny test obciążenia glukoza czyli w skrócie OGTT.  Kiedy ja byłam w ciąży to badanie tez  wzbudzało u mnie postrach, zwłaszcza, że wymiotowałam do 20 tygodnia ciąży.

To badanie wykonuje się u kobiet pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży w celu wykrycia cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą, która objawia się podwyższonym stężeniem glukozy, czyli cukru we krwi.

Kilka słów o badaniu :

Sam test OGTT polega na oznaczeniu glukozy we krwi:

  • na czczo ,
  • 1 h po wypiciu 75g glukozy,
  • 2 h po wypiciu 75 g glukozy.

Badanie wygląda tak, ze wstajesz rano idziesz na pobranie krwi. Musisz być na czczo czyli 8-10 godzin od ostatniego posiłku. Potem pijesz roztwór glukozy. Najpierw po godzinie, a następnie po dwóch i po trzech pobierają Ci krew. Najbardziej obawiałam się, że po  wypiciu słodkiego napoju będzie mi niedobrze. Zwłaszcza, że długo cierpiałam na potworne mdłości. Na szczęście nie było tak źle.  Jak sobie z tym poradziłam? Poniżej opisuję kilka rzeczy, które Ci pomogą w wykonaniu tego badania.

Przede wszystkim przygotowanie i planowanie. Test wykonuje się w drugiej połowie ciąży, więc jest trochę czasu.

1. Znajdź miejsce, w którym będziesz wykonywała badanie.

Ja wzięłam pod uwagę przede odległość od domu oraz ilość innych osób na pobranie krwi.

Im więcej osób na pobranie krwi, im dalej do laboratorium, tym badanie trwa dłużej. Co oznacza dłuższy czas bez jedzenia i picia. Nie wiem czy wiesz, ale w trakcie wykonywania badania nic nie jesz i nie pijesz, oprócz glukozy. Poza tym po wypiciu glukozy nie można wykonywać dużej aktywności. Czyli zakupy, sprzątanie, prasowanie odpada. Na wykonanie badania wybrałam niewielkie laboratorium, które mieściło się blisko domu, jakieś 5 minut piechotą. Nie musiałam korzystać z samochodu.

2. Dowiedz się wszystkiego o pobieraniu krwi czyli:

  • W jakich godzinach jest pobierana krew? Godziny otwarcia punktu pobrań nie zawsze równa się czas pobierania materiału.
  •  Czy musisz się umawiać na konkretna godzinę? W jednym z laboratorium, w którym pracowałam dzieci na pobrania były umawiane na konkretna godzinę. 
  •  Czy kobiety w ciąży są przyjmowane poza kolejnością? Znam kilka miejsc gdzie kobiety w ciąży, zwłaszcza na OGTT są przyjmowane poza kolejnością.
  • Czy laboratorium/punkt pobrań dają glukozę do wypicia czy musisz kupić i sama sobie ja przygotować? 
  • Warto również podpytać w jakich dniach jest najwięcej pacjentów. Z doświadczenia (z mojego labu) wiem, że najbardziej oblegane są soboty i poniedziałki. Środy i czwartki były dniami z mniejszą liczba pacjentów.
  • Jak wygląda odbiór wyników? Czy możesz odbierać w wersji elektronicznej czy musisz osobiście, czy wyniki przekazywane są lekarzowi zlecającemu badania.

3. Kup glukozę w aptece. Jeśli laboratorium jej nie daje.

Masz do wyboru glukozę 75 g w proszku, które rozpuszcza się w wodzie 200-300ml, lub gotowy napój. Możesz kupić glukozę o dowolnym dostępnym smaku np. cytrynowym, pomarańczowym.

Koniecznie przeczytaj instrukcje obsługi, zwróć uwagę na ilość wody w jakiej należy rozpuścić proszek. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5 min. ALE NIE JEDNYM HAUSTEM.

Jeśli po pierwszym wypiciu glukozy wszystko zwymiotowałaś, nie przejmuj się. Spróbuj powtórzyć badania za kilka dni. Jeśli nadal nie możesz wykonać testu powiedz o tym lekarzowi. Czasami można odstąpić od wykonania tego badania.

4. W oczekiwaniu na kolejne pobrania zajmij czymś głowę.

Weź ze sobą ciekawą książkę, taką co pochłania bez reszty. Ja zabrałam thriller medyczny. Zadbaj o dostęp do kolejnego odcinka ulubionego serialu na komórce lub tablecie. W labie nie zawsze dobrze działa Internet. A może dziergasz na szydełku lub drutach. Weź ręczna robótkę.

5. Weź wodę ze sobą.

Możesz ja użyć do wypłukania ust, jeśli czujesz dziwny posmak po wypiciu glukozy, lub po zwymiotowaniu. Do zakończenia badania, czyli trzeciego pobrania krwi nie wolno pić wody ani jeść.

6. Zabierz ze sobą coś do jedzenia

Po zakończeniu badania, czyli po trzecim pobraniu zjedz coś. Woda tez się przyda.

7. Wróć do domu tylko wtedy, gdy czujesz się dobrze.

Wyjdź z punktu pobrań tylko jeśli dobrze się czujesz.  Jeśli czujesz się słabo, kręci Ci się w głowie, jest Ci niedobrze, powiedz o tym pielęgniarce czy diagnoście laboratoryjnemu. Nie wracaj sama, nie wsiadaj do samochodu.

8. Wyśpij się przed badaniem i nastaw się pozytywnie.

9. Nie planuj dużych aktywności na ten dzień.

Po badaniu możesz czuć się słabo lub senna.

 

Mam nadzieję, że Ci pomogłam. Ciekawa jestem, czy Ty też obawiałaś się tego badania? A może masz jakieś własne sposoby na picie glukozy. Napisz mi w zakładce kontakt.

Moje rady na inne sprawy ciążowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *