Co musisz wiedzieć przed oznaczaniem grupy krwi.

 

Oznaczenie grupy krwi jest badaniem, które wykonujemy najczęściej w ciąży lub przed operacją.

Poniżej kilka informacji które powinny ułatwić wykonanie tego badania. Badanie to wykonuje się z krwi pobranej z żyły w ilości około 4-5 cm.

  1. Nie musisz być na czczo. Na oznaczenie grupy krwi krew może być pobrana o każdej porze dnia. Możesz zjeść lekki posiłek czy przyjść na pobranie krwi po południu. Tłusty obiad nie jest wskazany, gdyż może spowodować duże nagromadzenie tłuszczy w osoczu, czyli tzw. osocze lipemiczne, co zbyt może utrudnić prawidłowe odczytanie wyniku badania. I będziesz musiał/ła przyjść na pobranie jeszcze raz.
  2. Na oznaczenie grupy krwi pobiera się krew do specjalnej probówki opisanej Twoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL oraz data i godziną pobrania. Nie można tego badania wykonać z probówki pobranej na morfologie lub glukozę.
  3. Jeśli wcześniej miałeś wykonywane badanie grupy krwi, przynieś xero wyniku i przekaż jej osobie pobierającej krew. To ważna informacja dla osoby wykonującej oznaczenie grupy krwi.
  4. Jeśli miałeś wcześniej problemy z oznaczeniem grupy krwi np. wykryto u Ciebie przeciwciała koniecznie przynieś ze sobą xero tych wyników. Takie informacje są niezwykle ważne przy ponownym wykonywaniu oznaczenia grupy krwi.
  5. Jeśli byłaś w ciąży, jesteś w ciąży lub miałeś transfuzję krwi powiedz o tym przed pobraniem krwi.
  6. Jeśli wykonujesz badanie grupy krwi prywatnie koniecznie podaj dane kontaktowe w postaci numeru telefonu. Jeśli podczas oznaczania grupy krwi będą problemy, będzie można się z Toba łatwo skontaktować.
  7. Nie wszystkie laboratoria wykonują oznaczenie grupy krwi, dlatego też czas oczekiwania na wynik to czasem 2-3 dni.
  8. Jeśli wykonywałeś badanie grupy krwi i nie otrzymałeś wyniku ponieważ wykryto u Ciebie przeciwciała to musisz ponownie przyjść na pobrania krwi. Próbka krwi musi być wysłana do laboratorium (najczęściej w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa), które określi jaki to rodzaj przeciwciał. Wykonywanie tego badania w innym laboratorium nie ma sensu, gdyż nie wszystkie pracownie wykonują identyfikację przeciwciał. Takie próbki krwi są najczęściej wysyłane do RCKiK.

Zajrzyj też : 

Kilka ważnych info o wyniku grupy krwi
Przeciwciała a wynik grupy krwi

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *