Dlaczego wszystkie kobiety w ciąży powinny wykonywać badania w kierunku konfliktu serologicznego?

 

W naszym ciele nieustannie krążą Erytrocyty, których zadaniem jest przenoszenie tlenu. Erytrocyty można porównać do statków kosmicznych, na których pokładzie podróżuje bardzo liczna załoga. Obecnie znamy blisko 400 członków(antygenów), którzy pochodzą z 38 planet (układów grupowych). Wszystkie Erytrocyty w naszym ciele maja ten sam skład załogi, u każdego człowieka skład załogi jest nieco inny. Jeśli jesteś w ciąży do Twojego ciała przedostają się krwinki czerwone dziecka. Erytrocyty Twojego maluszka mogą mieć antygeny odziedziczone po ojcu inne niż Twoje. Jeśli Twoi żołnierze-limfocyty B uznają ich za wrogów wytworzą do nich przeciwciała, co może się wydarzyć już w pierwszej ciąży. Wszystkie Erytrocyty do których przyłączyły się przeciwciała są usuwane z organizmu. W czasie trwania ciąży przeciwciała przechodzą z organizmu matki do dziecka i tam niszczą jego krwinki. W celu wykrycia przeciwciał wykonuje się u kobiety badanie krwi zwane odczynem Coombsa.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami opieki około porodowej wszystkie kobiety w ciąży powinny mieć takie badania wykonane do 10 tyg. ciąży.

Jeśli wykryje się przeciwciała wykonuje się ich identyfikację oraz miano. Identyfikacja polega na określeniu swoistości przeciwciał, czyli do jakiego konkretnie antygenu zostały wytworzone. Miano to inaczej poziom przeciwciał. Badania te powtarza się do końca ciąży co 2-4tyg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *