Kiedy może wystąpić konflikt serologiczny w układzie Kell ?

Ten post jest odpowiedzią na Wasze pytania o to kiedy i czy zawsze występuje konflikt serologiczny w układzie Kell.

Żeby łatwiej było to wszystko zrozumieć opowiem Wam historię o dwójce zakochanych ludzi. Wszystkie podobieństwa są przypadkowe. Historia jest fikcyjna, powstała na potrzeby bloga mamaibadania.pl

Poznajcie Anię i Rafała

Ania, szefowa działu zakupów w dużej międzynarodowej firmie, na imprezie urodzinowej poznała Rafała. Rafał to nowy klient biura nieruchomości, które prowadzi najlepsza przyjaciółka Ani – Marta.

Rafał jak każdy samiec „K+” jest kreatywny, kulturalny, komunikatywny, czyli posiadał  i niezwykle konsekwentny w zdobyciu serca Ani.

Po pół roku ślub, wielkie wesele, podróż poślubna na Bali, a potem radosna wiadomość – Ania jest w ciąży!

Wszystko wydawało się cudowne, ale życie zawsze potrafi zaskoczyć. Ania, będąc w 20 tygodniu ciąży, trafiła z niepokojącymi objawami do szpitala.  We krwi Ani wykryto przeciwciała anty-K z układu Kell. To był prawdziwy szok dla Ani i Rafała. Przez resztę ciąży Ania musiała poddawać się regularnym badaniom i dodatkowym USG, by monitorować zdrowie dziecka. Na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie, a parę miesięcy później Ania i Rafał stali się dumnymi rodzicami uroczego chłopca.

Wyjaśnienie: W ciąży doszło do konfliktu serologicznego , we krwi Ani były przeciwciała anty-K, ponieważ dziecko miało K od taty, którego brak było na krwinkach mamy.

W drugiej ciąży Ania obawiała się powtórzenia konfliktu serologicznego.

Po trzech latach, po wielu konsultacjach lekarskich, zdecydowali się na drugiego maluszka. Tym razem dziewczynka, uniknęła dziedziczenia antygenu K od taty, co sprawiło, że przeciwciała anty-K obecne we krwi Ani nie miały się do czego przyczepić.

Rafał, będąc heterozygotą, miał na krwinkach K i k, więc drugie dziecko odziedziczyło antygen k, a konflikt serologiczny w układzie Kell został uniknięty.

Jeśli tata jest jest heterozygotą, czyli ma na krwinkach K i k jest to jest możliwe, że w kolejnych ciążach nie dojdzie do konfliktu serologicznego. Dziecko nie będzie miało K. (K-)

 

 

Niestety jak to w pięknych bajkach bywa, pojawiła się zła czarownica i zabrała pięknego księcia. Rafał na jednym z służbowych wyjazdów poznał Gretę. Po 10 latach Ania i Rafał wzięli rozwód. Rafał wraz z nową partnerką wyjechał do Austrii. Po dwóch latach przyszła na świat ich córeczka. Tym razem ciąża przebiegała bez komplikacji. Mimo, że dziecko miało antygen K na krwinkach to jego mama nie wytworzyła przeciwciał anty-K.

PODSUMOWANIE:

Nawet jeśli konflikt serologiczny był w pierwszej ciąży, czyli kobieta miała przeciwciała anty-K, to wcale nie jest powiedziane, że powtórzy się w kolejnej. Wszystko zależy od tego czy drugie lub kolejne dziecko będzie miało K na krwinkach.

Nie u wszystkie kobiety też wytwarzają przeciwciała anty-K (na szczęście) w ciąży, mimo, że ich dziecko jest K+.

Ważne jest wykonywanie regularnych badań Odczynu Coombsa w trakcie ciąży, aby w porę wykryć przeciwciała i odpowiednio monitorować maleństwo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *