Jeśli jesteś tu pierwszy raz zacznij od tego artykułu, czyli konflikt serologiczny “po ludzku”

 

Witaj , zanim będę opisywać na czym polega i kiedy jest konflikt serologiczny, chciałabym przybliżyć Wam kilka pojęć związanych z tematyką mojego bloga.

Dobrze jakbyście je przyswoili. Będzie Wam łatwiej zrozumieć moje artykuły. Postaram się wyjaśnić to w przystępny sposób.

Na początek chciałabym przedstawić bohaterów mojej strony.

krwinka czerwona ofiara konfliktu serologicznego
erytrocyt

Na początek główna bohaterka – krwinka czerwona (erytrocyt) – główna ofiara konfliktu serologicznego. Śliczna prawda? Wygląda jak czerwony zaklejony donut. Mój mąż twierdzi, że przypomina trochę rozpłaszczoną kluskę śląską. W naszej krwi jest bardzo bardzo bardzo dużo krwinek czerwonych – w 1 cm3 naszej krwi jest ich 4-6 miliardów! Głównym zadaniem krwinki czerwonej jest transport tlenu. Jak mamy ich za mało to nasze komórki mają za mało tlenu, więc szybko się męczą. My natomiast czujemy się słabo i nic nam się nie chce.

Zbyt mała ilość krwinek czerwonych nazywana jest potocznie anemią a bardziej naukowo niedokrwistością.

 

druga ofiara konfliktu serologicznego
trombocyt płytka krwi

 

Płytka krwi – trombocyt – to drugi bohater mojej historii o konflikcie serologicznym. Na zdjęciach przedstawiany jako rozgwiazda, natomiast pod zwykłym mikroskopem wygląda jak duży przecinek. Zadaniem płytek jest tworzenie skrzepu (na zewnątrz skóry jest to strup). Jeśli się skaleczymy, płytki krwi połączą się i zrobią łatkę, która zakryje dziurę w naczyniu. Objawami zbyt małej liczny płytek są wylewy krwi (wybroczyny), co objawia sią czerwonymi plamkami na skórze.

 

sprawca konfliktu serologicznego
limfocyt
drugi winny konfliktu serologicznego
limfocyt produkuje przeciwciała

Teraz czas na limfocyty – naszych malutkich żołnierzy, którzy bronią nas przed mikroskopijnymi wrogami. Wyróżniamy 3 typy limfocytów:

  • limfocyty B unieruchamiają i oznaczają wroga za pomocą produkowanych przez siebie przeciwciał,
  • limfocyty NK to zabójcy – zabijają wszystko wokół. I siebie też. Kamikadze, jak nic…
  • limfocyty T, wśród których jest kilka formacji i każda ma swoje specjalne zadanie:
    • limfocyty Th to pomocnicy (dają sygnał limfocytom B do ataku, czyli do produkcji przeciwciał),
    • limfocyty Tc natomiast paraliżują i niszczą wroga za pomocą toksyn,
    • limfocyty Treg informują innych żołnierzy, że wojna skończona i czas wracać do domu.

 

Na koniec wyjaśnię jeszcze co to są antygeny. (Więcej o tym możesz przeczytać tutaj). Są to cząsteczki, znajdujące się najczęściej na powierzchni wirusów, bakterii, grzybów i innych zarazków, które wniknęły do naszego ciała. Te ciała obce rozpoznawane są przez nasze wojsko (limfocyty) jako wrogowie. Co to oznacza? Że trzeba je zniszczyć, bo dla naszego ciała są to niepożądane cząsteczki. Antygeny są bardzo ważnymi bohaterami moich kolejnych historii, a to dlatego, że znajdują się także na krwinkach czerwonych oraz płytkach krwi.

Jeśli nie masz jeszcze dość zapraszam Cię do lektury następnego artykułu w którym znajdziesz opis broni jaką maja do dyspozycji nasi żołnierze (limfocyty).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *